Görüntülenme: 69
0 0
Okuma Süresi:42 Saniye

Giriş: Topraktan ve ya toprak altından elde edilen ham maddeler,sanayi yolu ile tüketime elverişli hale getirilir.sanayi adı altında toplanan farklı işlerden bir kısmı el ve tezgah işleri dır.Her ikisinin de, belirli bir ham maddenin maddeye dönüştürülme işlemi yapılır. Bu işlem yapılırken de iki önemli faktör devreye girer. İşçi ve enerji, Bu iki faktörün yanında kapital ile ham maddenin imalata dönüştürülmesi hedeflenir . Görüldüğü gibi geniş anlamı ile sanayi işlenmiş yada işlenmemiş maddelerin,fabrikada veya imalathanelerde işlenerek,kullanılır hale getirilmesidir.

Önceleri, bütün ham maddeler elde veya tezgahlarda işlenir. XVIII. yüzyıl sonlarına doğru buhar gücünün bulunması ve bu enerjinin sanayi de kullanılması ile doğan büyük endüstri, XIX. Yüzyıl içinde egemen duruma geçti öyle ki el tezgahları ve el sanatlarına dayalı küçük imalat sanayi kaybolmaya başladı.

Büyük sanayinin hızla gelişmesi sonucunda her ülke sanayisinin gelişmesine önem vererek ülkeler ham maddelerini kendileri işlemeye çalışmaktadırlar.

Gönderi Yazarı Hakkında

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Başlıca Ulaşım Yolları
Next post Ülkemizde Büyük Sanayinin Kurulmasının Evreleri

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close