Görüntülenme: 889
0 0
Okuma Süresi:1 Dakika, 39 Saniye
Klavye
Klavye – Sanalsinif.net

Laptoplarımızda klavyede bazen sorunlar olabilmektedir. Bunlar yazılımsal veya donanımsal olabilmektedir. Öncelikle eğer;

Laptopta sıvı teması yok ise;

Klavye de bazı tuşların çalışmaması veya klavyenin bütün tuşlarının çalışmamasının sorunu büyük ihtimal yazılımsaldır. Bunu çözmek için ise;

Windows kullanıyor isek, “Ayarlar >> Erişim Kolaylığı >> Klavye” sekmesine tıklayarak ayarları resimde görüldüğü gibi yapmaktır.

Laptop Klavye Ayarları
Laptop Klavye Ayarları

Bunun dışında bir problem var ise, en son yüklediğimiz programdan kaynaklanabilir, en son yüklenen programı kaldırarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Veya,

FN tuşuna basılı tutup numlock tuşuna basarak ta deneyebilirsiniz.

Ancak tüm bunları yapmanıza rağmen sorununuza çare bulamadıysanız büyük ihtimalle sıvı teması olmuş olabilir. En az sıvı teması olsa bile “kıldan nem kapmak” deyimi ile sıvı teması olmuş olabilir.

Laptopta sıvı teması var ise;

Örneğin bugün başıma gelen bir durumdan bahsedecek olursam;

Cep telefonu, elektronik cihaz temizleme sıvıları ile ekranı temizlerken klavyeye de püskürttüm. Temizledim ve cihazı kullanmaya devam ettim. Klavyede bazı tuşların çalışmadığını fark ettim. Bu tuşlar; P,Ğ, ?, :, ., space(Boşluk Tuşu). Her türlü yolu denememe rağmen aynı tuşlar çalışmıyordu. Son olarak flash bellekte bulunan Pardus 17 işletim sistemi ile bilgisayarı açtım. Ancak yine aynı tuşlar çalışmıyordu. Anladım ki yazılımsal bir sorun değil. Klavyeyi ayırmak için çalışmaya başladım.

Laptop klavyesini laptoptan ayırdıktan sonra temiz ıslak olmayan bir bez ile temizledim. Nemlenmiş olabilir diye Kurutma makinesi ile biraz üstüne tuttum. Normal sıvı olsa bile kurutacağı bir sıcaklığa erdiğinde işlemi sonlandırdım. Fazla yapılması durumunda içindeki mekanizmaya ve film şeritine zarar verebilir.

Daha sonra klavyeyi laptoptaki yerine yerleştirdim. Bilgisayarı açtım ve çalışmayan tuşlara “P,Ğ, ?, :, ., space(Boşluk Tuşu)” yeniden basarak denemeyi yaptım ve çok şükür çalışıyor artık. Demekki temizlemeye dikkat ediyoruz. Yoksa böyle tatsız durumlarla karşılaşabiliriz. Haydkendnzybakın.

 

Şaka şaka, Klavye çalışıyor merak etmeyin. Ama tekrar söylemek istiyorum. Eğer laptop klavyesini nasıl açacağınızı bilmiyorsanız kesinlikle en yakın bilgisayarcıya götürmenizde fayda var. Veya bizimle de iletişime geçebilirsiniz. Pirince giderken bulgurdan olmayın.

İyi günler, iyi çalışmalar.

 

 

Gönderi Yazarı Hakkında

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Özlü Sözler
Next post Pardus 17 USB Kurulumu ve İnceleme Videosu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close