×

Peyami Safa – Biz İnsanlar Kitap Özeti

Peyami Safa – Biz İnsanlar Kitap Özeti

Görüntülenme: 139
0 0
Okuma Süresi:3 Dakika, 45 Saniye

 

KİTABIN ADIBİZ İNSANLAR
KİTABIN YAZARIPEYAMİ SAFA
YAYIN EVİÖTÜKEN
BASIM YILI1987

1.KİTABIN KONUSU : Aşık olan bir insanın düşünme kabiliyetini nasıl kaybettiği ve gerçekleri görememesi

2.KİTABIN ÖZETİ : Kurtuluş Savaşı Zamanında Zengin Halktan Bazıları Kendi Çıkarları İçin İşgalci Devletler İle Yankınlaşma İçerisine Girer.Orhan O Dönemde Yatılı Okulda Öğretmenlik Yapmaktadır.Talebelerinden Tahsin, Sınıf Arkadaşı Cemil’in Kaşını Taş Atarak Patlatır.Orhan,Cemil’in Tedavisini Yaptırıp Annesinin Yanına Götürür.Tahsin’in Cemil’e Taş Atmasının Nedeni ‘Eşşek Türk’ Diye Hitap Etmesidir. Orhan Köşkte Cemil’in Ablası Vedıa’yı Görür. İlk Bakışta Birşey Yok Zanneder Fakat Aşık Olmuştur.Orhan Tahsin Olayından Sonra Okuldan İstifa Eder. Çünkü Orhan’a Göre Cemil’in Bilmeyerek Bütün Türk Halkına Hakaret Ettiğini Düşünür. Artık Orhan’ı Açlık Ve Yoksulluğun Hüküm Sürdüğü Günler Beklemektedir.Kar Fırtınasının Olduğu Bir Akşam Orhan Yatağında Soğuktan Yatamaz.En Yakın Caddeye Çıkıp Son Parasıyla Sıcak Bir Çay İçmek İster.Gittiğinde Kahvehane Kapalıdır Ve Olduğu Yere Düşer.Kahvecinin Erken Gelmesiyle Hayatı Kurtulur Ve Öğretmenken En İyi Anlaştığı Necati’nin Evine Gider. Necat’i Orhan’a Bir Arkadaşının Çevirmen Aradığını Söyler.Artık Orhan’ında Parası Vardır. Eski Anılar Canlanır Ve Vedia Tekrar Aklına Gelir.Onu Unutamaz Ama Vedia İle Evlanmek İsteyen Birçok Kişi Vardır.

Bunlardan Subay Olan Ahmet’i Gördüğünde Başına Gelecekleri Anlar Ama Aşkı Daha Üstün Gelir.Ve Olacakları Umursamaz. Tahsin’in Babası Bu Arada Hapishaneden Çıkar.Hapishaneye Girmesinin Nedeni Vedia’nın Annesidir. Vedia Herkese Aşıktır Ve Bu Orhan’ı Korkutur.Vedıa İle Bir An Önce Evlenmek İster.Vedia Buna Yanaşmamaktadır. Vedia’nın Annesi Köylüler Tarafından Sevilmez Çünkü Evine Fransız Bayrağı Asmıştır.Ahmet Vedia’dan Uzaklaşmak İçin Cepheye Gider Ve Orada Ölür.Orhan Vedia İle Buluşacağı Bir Gün Vedia’nın Hastahanede Olduğunu Öğrenir Ve Koşarak Hastahabeye Gider.

Vedia Şuursuzca Yatmaktadır.Orhan Günlerce Hastahanede Onun Yanında Kalır.Çok Halsiz Düşmüştür.Doktorların Tüm Israrlarına Rağmen Dinlenmeyi Kabul Etmez.Vedia Eskisinden İyidir Ama Hala Şuuru Yerine Gelmemiştir.İçerini Havasından Sıkılan Orhan Dışarıya Çıkmak İçin Ayğa Kalkar Ama Sendeler.Çok Bunalır.Ayağa Kalkmak İçin Tekrar Hareket Eder.Duvarlardan Tutunarak Koridoro Çıkar.Ama Gözleri Hiçbir Şey Görmez.Merdivenlerden İnerken Dengesini Kaybeder Ve Düşünmek İstemediğini Ölümü Vedia’nın Aşkından Olur.Vedia Ertesi Sabah İyileşir Ama Ahmet’in Ölümüne Neden Olduğu Gibi Orhan’ıda Bilinmezliklerin İçine Atarak Ölümüne Neden Olur.Ama Vedia Hala Yaşamaktadır.

3.KİTABIN ANA FİKRİ: bir şeyi ne kadar çok istersek isteyelim sağ duyumuzu,mantığımızı asla kaybetmemeli,her zaman gerçekler doğrultusunda ve arkadaşlarımızın önerilerine kulak vererek karar vermeli,duygusal davranmamalıyız.

4.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: kitapta yabancı cümlelerin çok fazla kullanılmış olması kitabın akıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir.kitap bildiğimiz aşk kurgusu uzerine yazılmasına rağmen zaman olarak kurtuluş savaşı yıllarının seçilmesi okuyucunun ilg,s,n, çekmektedir.olayların fazla ve karmaşık olması okuyucunun isteğini kırmaktadır.aşk romanlarından hoşlanıyorsanız okumanızı tavsiye ederim
5.KİŞİLERİN VE OLAYLARIN İNCELENMESİ:
Orhan :öğretmendir.farklı görüşleri yüzünden evden genç yaşta ayrılmıştır. arkadaşları tarafından sevilir ama biraz dik kafalıdır.yakışıklı ve laf yapmasını bilen birisidir.vedia’yı sever.aşırı duygusal bir kişiliğe sahiptir.
Vedia:her gördüğüne aşık olan birisidir.duygusal yönden gelişmemiştir.civardaki en güzel kızdır.fiziksel olarak narin bir yapıya sahiptir.arkadaşları tarafından sevilir.orhanla birlikte birçok kişiye aşıktır.
Ahmet :kendisi subaydır. vedia’ya ilk gördüğünden beri aşıktır.biraz fazla duygusal olduğundan gerçekleri göremez.yakışıklı v esakin bir kişiliğe sahiptir.çevresiinde sevilir.
Tahsin:yatılı okulun en sessiz öğrencisidir.babası hapishanede ve annesi ölmüştür.zekidir ama fazla konuşmaz.yerli halk tarafından çok sevilir.duygusal açıdan çok zararlar görmüştür ama belli etmez.
Cemil:vedia’nın kardeşidir.batı kiltiri altında yetişmektedir. kendini beğenmiş olduğundan pek sevilmez.burnu havadadır.zekidir ama arkadaşlarını hor gördüğünden yalnızdır.tek dostu onu yetiştiren dadısıdır.
Necati:öğretmendir.her alanda bilgisi vardır.arkadaşları arasında sevilir.orhan’ın en iyi dostudur.gerçeklere göre karar verir.yardım severdir.milliyetçi bir yapıya sahiptir.
Vedia’nın annesi:batı hayranıdır.yerli halk tarafından sevilmez.çocuklarını batılı gibi yetiştirmek istemektedir.kocasını kaybetmiştir.her gece istila kuvvetlerine parti verir.zeki ve kinci bir kişiliğe sahiptir.halkı umursamaz ve onları küçük görür.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:
PEYAMİ SAFA
1899- 15 haziran 1961): yazar. istanbul’da doğdu. meşhur şair ismail safa’nın oğludur. düzenli bir öğrenim göremedi. kendi kendisini yetiştirdi. 13 yaşında hayata atıldı. posta telgraf nezaretinde çalıştı. öğretmenlik (1914-1918), gazetecilik (1918-1961) yaptı. hayatını yazıları ile kazandı. istanbul’da öldü.
romanları: gençliğimiz (1922), şimşek (1923), sözde kızlar (1923), mahşer (1924), bir akşamdı (1924), süngülerin gölgesinde (1924), bir genç kız kalbinin cürmü (1925), canan (1925), dokuzuncu hariciye koğuşu (1930), fatih-harbiye (1931), atilla (1931), bir tereddüdün romanı (1933), matmazel noralya’nın koltuğu (1949), yalnızız (1951), biz insanlar (1959). hikâyeleri: hikâyeler (halil açıkgöz derledi, 1980).

happy Peyami Safa - Biz İnsanlar Kitap Özeti
Happy
0 %
sad Peyami Safa - Biz İnsanlar Kitap Özeti
Sad
0 %
excited Peyami Safa - Biz İnsanlar Kitap Özeti
Excited
0 %
sleepy Peyami Safa - Biz İnsanlar Kitap Özeti
Sleepy
0 %
angry Peyami Safa - Biz İnsanlar Kitap Özeti
Angry
0 %
surprise Peyami Safa - Biz İnsanlar Kitap Özeti
Surprise
0 %

Bu içeriği paylaşın:

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir