Görüntülenme: 82
0 0
Okuma Süresi:1 Dakika, 38 Saniye

           Web yazılımın mobil uyumlu olması şart mıdır?

Web yazılım – Sanalsinif.net

Günümüzde teknoloji ileri seviyelere ulaşmış durumdadır. Daha da gelişmeye devam etmektedir. Gün geçtikçe insanların teknolojiye olan bağı artmaktadır. Bu bağlamda telefon, tablet, bilgisayar vs. kullanımı artmıştır. Bu cihazların kullanımı arttıkça internet kullanımı da artmıştır.

            Mobil

İnsanların internet kullanımı ile doğru orantılı olan web yazılımının önemi burada ortaya çıkmaktadır. İnternet siteleri web yazılımından oluşmaktadır. Web yazılımı dizaynı, kullanımı, renk ve yazı kalitesi, şekli vs. gibi birçok önemli varyasyonlar bulunmaktadır. Web yazılımı “responsive dizayn” mobil uyumu özelliği aktif ise insanların web sayfasını kullanımı artacaktır.

            Responsive Dizayn Nedir?

Responsive dizayn; tablet veya akıllı telefon ile girdiğimiz web sitelerin, tabletimize veya akıllı telefonumuza göre şekil almasıdır. Web sitenin büyümesi veya küçülmesi kullandığımız cihaza göre değişiklik göstermesidir. Diyelim ki web yazılımınız mobil uyumlu değil. Yani responsive dizayn yok. Kullanıcılar internete girebilmek için ya bilgisayar kullanır, ya akıllı telefonu kullanır ya da tablet kullanırlar. Akıllı telefon kullanan kullanıcılar web yazılımın önemini bilmeyebilir ama en azından yazılımın göze hitabı konusunda bilgi sahibi olabilirler. Web yazılımında mobil uyumun önemi burada ortaya çıkmaktadır. Web yazılımı akıllı telefona uyarlanarak açılmıyor ise web yazılımının kullanımı oranı otomatikmen düşmektedir. Çünkü mobil uyum olmayan web yazılımı büyük sayfa olarak açılır ve koca sayfada aranılan şeyi bulmak, okumak kolay olmayabilir. Aradığını bulamayan kullanıcı ya sayfayı kapatır ya da başka web sitesine girerek yolunu değiştirir. Önemli olan web yazılımının mobil uyumlu olabilmesidir. Mobil uyumu ne kadar iyiyse kullanıcıların beğeni oranı da buna göre artmaktadır.

 Google, Yandex gibi arama motorlarını da sayarsak mobil uyumunun bu arama motorları gözünde önem arzetmektedir. Web yazılımın bu arama motorlarında çıkan sayfalarında “Mobil Uyumlu” ibaresi konularak kullanıcıların tercih yapmaları da sağlanmıştır.

            Sonuç;

Sonuç olarak web yazılımın mobil uyumu konusunda bazı insanlar hassasiyet gösterebilirler ama doğru olan ve web yazılımının güvenilirliği, mobil uyumlu olmasıdır. Web yazılımının kullanımı insanlar ve arama motorları tarafından gerçekleşmektedir. Web yazılımının da insanlara ve arama motorlarına karşı mobil uyumlu olması büyük önem arzetmektedir.

Gönderi Yazarı Hakkında

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post OHAL Komisyonu Başvuruları
Next post Namaz Sureleri, Arapçası ve Anlamları

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close