Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası

Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası

Görüntülenme: 139
0 0
Okuma Süresi:53 Saniye

Ankara Savaşı ve Sonrası
Sultan Beyazıt Memluk Sultanının ölmesi üzerine Dulkadiroğlu Beyliğine son verdi (1399). Ayrıca Memluk idaresindeki Malatya ve çevresini zaptetti.

ankara-savasi-300x164 Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve SonrasıTimur, Hindistan’a yapacağı büyük sefer için artık araları açılmış olan Osmanlı ile Memlukluları saf dışı etmek gerektiğini düşünüyordu. Bu amaçla Sivas’ı yağmaladı böylece kaçınılmaz hale gelen düşmanlık su üstüne çıktı. Karşılıklı yapılan restleşme şeklindeki mektuplaşma artık iki devleti kaçınılmaz savaşa sürükledi. Ankara Çubuk Ovasındaki savaşın başında Osmanlılar üstün iken, Kara Tatarların ihaneti ile Osmanlı savaşı kaybetti (28 Temmuz 1402). Bu Tatarların Anadolu’ya son taarruzlarıydı.30 Beyazıt esir düştü. 8 ay sonra üzüntüden hastalanıp öldü (1403).31 Bu savaşın en önemli sonucu, kurulma aşamasının sonuna gelinmiş olan Anadolu Türk Birliği’nin tekrar bozulmasıdır. Timur, Anadolu’daki beyliklere bağımsızlıklarını vererek, bu birliği dinamitlemiştir. Ayrıca kardeşler arasındaki rekabette Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşu yarım asır gecikmiştir.

Fetret Devri
Ankara Savaşı’ndan sonra Beyazıt’ın 6 oğlu arasında 11 yıl süren iç çatışmaya Fetret Devri denir. Bu devirde özellikle iki kardeş ön plandadır. Mehmed Çelebi, Musa Çelebi. Bu iki kardeşin mücadelesi sonucu Mehmed Çelebi kardeşini yenerek hükümdar olmuştur.

happy Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası
Happy
0 %
sad Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası
Sad
0 %
excited Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası
Excited
0 %
sleepy Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası
Sleepy
0 %
angry Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası
Angry
0 %
surprise Yıldırım Beyazıt Dönemi Ankara Savaşı ve Sonrası
Surprise
0 %

Bu içeriği paylaşın:

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir