Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Görüntülenme: 131
0 0
Okuma Süresi:1 Dakika, 7 Saniye

Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Sanalsinif.net

Her yıl Ramazan Ayı’nda yatsı namazı müteakip teravih namazı kılınır. Teravih namazı, camide cemaat ile birlikte kılınır. Vitir namazı teravih namazından sonra kılınır. Ramazan ayı dışında Yatsı namazı sonrası vitir namazı kılınmaktadır ancak Ramazan ayında ilk önce yatsı namazı kılınır ve teravih namazı ile devam edilir en sonunda ise vitir namazı ile namazı kılıp selam veririz.

Namaz Sıraları

İlk önce Yatsı namazı kılınır. ilk 4 rekat sünnettir. Sonraki 4 rekat Farz’dır. Cemaatle kılınmaktadır. Son 2 rekat sünnettir.

Yatsı namazı 10 Rekattır. 

Yatsı namazı müteakip Teravih namazına niyet edilir ve Cemaat ile birlikte kılınır. Teravih namazını 2’şer rekatlı (2 rekat x 10), 4’er rekatlı (4 rekat x 5) veya 6 rekat + 4 rekat x 2) şeklinde kılınabilir.

Teravih namazı 20 Rekattır.

Son olarak Vitir’e niyet edilir ve Vitir namazı kılınır. Vitir namazı 3 rekattır. 3 Rekatta imamın ‘Allahuekber‘ tekbiriyle eller kulaklara götürülür ve Fatiha suresi ve zamlı sure okunur, ruküya varılır ve selam verilir.

Toplam olarak 10 rekat yatsı + 20 Rekat Teravih ve 3 Rekat Vitir namazı ile toplam 33 Rekat kılınmaktadır.

Teravih namazı evde kılınır mı?

Teravih namazı da diğer namazlar gibi evde kılınabilir ancak denilir ki evde sabaha kadar da teravih namazı kılınsa camide kılınan namazın yerini tutmaz. Rabbim tüm ibadetlerimizi kabul ve makbul eylesin.

Allah kabul eylesin inşallah…

Gönderi Yazarı Hakkında

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bu içeriği paylaşın:

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir